Miasto Downloadu

Strona główna forum

Forum Miasto Downloadu Strona Główna -> Bajery GSM -> POjęcia komórkowe;]
Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat 
POjęcia komórkowe;]
PostWysłany: Czw 21:56, 24 Sty 2008
Gość

 





2G - (Technologia Drugiej Generacji) to synonim telefonii komórkowej drugiej generacji, czyli systemu GSM.

ALARM WIBRACYJNY - zamiast natarczywie piszczeć, telefon komórkowy wibruje, powiadamiając nas o przychodzącej rozmowie w dyskretny sposób. Wibracje są wytwarzane przez szybko poruszający się elektromagnes. Alarm może być wbudowany w baterię, lub bezpośrednio w telefon.

AMPS (ang. Advanced Mobile Phone System) - jest to amerykański system analogowej telefonii komórkowej, działający w paśmie 824-894 MHz, z 832 kanałami radiowymi o szerokości 30 kHz każdy i odstępem dupleksowym 45 MHz. Sygnalizacja pomiędzy stacją bazową a terminalami może przebiegać analogowo lub cyfrowo. Wiele adaptowanych wersji tego systemu zostało zainstalowanych na innych kontynentach: TACS ( Total Access Communication System ) w Wielkiej Brytanii i Europie, J/NTACS w Japonii i krajach dalekowschodnich.

ASIM - emulator karty serwisowej Motorolix.

Bluetooth - technologia transmisji danych z przepustowością do 1 Mb/s na odległość do 10 metrów (zasięg może być wydłużony do 100 metrów przy użyciu opcjonalnego wzmacniacza). Łączność taka zapewnia przesyłanie głosu i danych (w tym obrazów) pomiędzy urządzeniami zgodnymi ze standardem Bluetooth. Każde urządzenie elektroniczne lub gadżet, wyposażone w łącze Bluetooth może wymieniać bezprzewodowo informacje, jeżeli znajdzie się w zasięgu innego urządzenia wyposażonego w podobne łącze. Na przykład palmtop lub telefon komórkowy mogą ujednolicić swój spis telefonów z danymi pochodzącymi z komputera automatycznie z chwilą wejścia użytkownika do biura.

DCS (ang. Digital Communication System) - stanowi rozszerzenie standardu GSM. DCS 1800 pracujący w zakresie częstotliwości 1800 MHz ma trzykrotnie większą pojemność komunikacyjną przy trzykrotnie mniejszym zasięgu. W systemie DCS 1800 szerokość pasma wynosi 75 MHz (375 kanałów o szerokości 200kHz każdy), dystrybucja mocy wynosi 20W.

DECT (Digital Enhanced Cordless Telecommunication) to system cyfrowej rozszerzonej telefonii bezprzewodowej, który pojawił się na rynku w roku 1992. DECT został zaprojektowany w celu integracji różnych technologii przesyłania danych, zarówno tych wykorzystywanych w na początku lat 90-tych, jak i tych które miały się w przyszłości pojawić. Przy zastosowaniu odpowiednich urządzeń systemy DECT umożliwiają integrację z sieciami GSM, wireless LAN, ISDN i X.25. Oprócz standardowej transmisji głosu, możliwa jest zatem również transmisja obrazu wideo, danych lub faksów. Jak dotąd najczęściej wykorzystywane są jednak funkcje transmisji głosu, a najbardziej znanymi produktami wykorzystującymi ten standard są - coraz częściej kupowane także w Polsce - telefony bezprzewodowe DECT. Pierwszym urządzeniem wykorzystującym ten standard był NET3 - produkt firmy Olivetti wykorzystywany w sieciach bezprzewodowych wireless lan. W tym samym roku pojawił się też pierwszy telefon DECT przeznaczony do użytku domowego. Był to bezprzewodowy telefon Siemens Gigaset 900. O ile Olivetti szybko zaprzestało produkcji NET3, o tyle linia telefonów Siemensa jest nadal rozwijana.

EDGE (ang. Enhanced Data GSM Evolution) - nowa metoda modulacji i kompresji umożliwiającej transmisję danych przez infrastrukturę sieci GSM z szybkością do 384 kb/s (zalecaną przez ITU-T dla standardowych usług wideokonferencyjnych w sieciach przewodowych ISDN jako kanał H0 (6 x 64 kb/s), z zapewnieniem odpowiedniej jakości usług QoS). Stanowi następny krok po GRPS.

ETACS (ang. Extended TACS ) - system o dwukrotnie większej liczbie kanałów ( 1240 kanałów ) w porównaniu z systemem TACS, jest ogólnoświatowym, analogowym standardem łączności komórkowej, drugim pod względem rozpowszechnienia wśród systemów analogowych.

FPLMTS (ang. Future Public Land Mobile Telecommunication Systems ) - publiczny, ogólnoświatowy system łączności radiowej przeznaczony dla abonentów znajdujących się w ruchu. Koncepcja opracowana w sektorze standardów telekomunikacyjnych ITU-R przewidywała stosowanie tego przyszłościowego systemu w paśmie 2000 MHz, przy szerokości pasma min. 230 MHz. Wzrastające zapotrzebowanie na ruchome usługi komórkowe, konieczność stosowania nowych technik i technologii oraz integracja z innymi systemami światowymi spowodowały modernizację koncepcji i zmianę nazwy systemu na IMT-2000 ( stosowanej również zamiennie z FPLMTS ).

EMS (Enhanced Messaging Service) pozwala na przesyłanie rysunków, grafiki czy nawet dźwięku, pobranych z Internetu. Jest to najnowszy standard przesyłania wiadomości multimedialnych, będący rozszerzeniem standardu SMS. W treści SMS'a pojawią się wówczas specjalne kody, a odbiorca posiadający odpowiedni model telefonu, oprócz wiadomości tekstowej otrzyma załącznik w postaci melodyjki lub atrakcyjnej ikonki. W miejscu, w którym pojawić ma się ikona, animacja czy też odegrany ma być dzwonek, należy wstawić odpowiedni obiekt. Rozmiar obrazka, jaki można przesłać SMS-em, to 32 na 32 piksele. W jednym SMS-ie, poza grafiką, mieści się jeszcze 9 znaków. Nowy standard, jako że jest ewolucją standardu SMS, nie wymaga wprowadzania żadnych zmian przez operatorów sieci komórkowych i pozwala odczytywać wiadomości EMS na wszystkich telefonach komórkowych zgodnych z tym nowym standardem.

GPRS (ang. General Packet Radio Service) - technika bezprzewodowej i efektywnej transmisji pakietowej w systemach komórkowych drugiej generacji (2+), przeznaczona specjalnie do transmisji danych między telefonem komórkowym i internetem nawet do 170 kb/s. Stanowi fazę przejściową rozwoju globalnych sieci komórkowych do UMTS.

GPS system globalnego pozycjonowania (Global Positioning System) . Urządzenia GPS wykorzystują sygnały z sieci krążących wokół Ziemi satelitów do określania własnej pozycji.

GSM (ang. Global System for Mobile Communication ) - globalny system bezprzewodowej telefonii cyfrowej działający w paśmie częstotliwości 900,1800 i 1900 MHz. Systemy komunikacyjne oparte na standardzie GSM charakteryzują się lepszą jakością przekazu mowy niż systemy analogowe NMT, są przystosowane do transmisji danych, transmisji faksowej, przesyłania i rozgłaszania krótkich komunikatów SMS ( Short Message System ), wywoływania indywidualnych abonentów oraz zapewniają współpracę z ruchomymi i stacjonarnymi sieciami wszystkich typów, umożliwia indywidualną lokalizację i identyfikację użytkowników za pomocą kart identyfikacyjnych SIM ( Subscriber Identity Module ), umożliwia także szyfrowanie mowy i danych.

HSCSD (ang. High Speed Circuit Switched Data) - system wieloszczelinowej komutacji pakietów danych w kanale radiowym, stosowany w systemach komórkowych GSM dla podniesienia szybkości transmisji danych, nie zyskała szerszego zastosowania.

HTML (ang. Hypertext Markup Language) - protokół stron WWW (World Wide Web) ma umiejętność interpretacji ustalonych wyróżników określających m.in. sposoby formatowania tekstu (czcionka, krój), tabele, grafikę i łączniki z innymi stronami lub plikami dokumentów rejestrowanych w HTML.

HTTP (ang. Hypertext Transfer Protocol) - prosty, jednokierunkowy i bezpołączeniowy protokół komunikacyjny obsługujący strony WWW między serwerem a klientem, w którym żąda klient, a obsługuje serwer. W aplikacjach hipertekstowych użytkownik korzysta z informacji niesekwencyjnie, wybierając za każdym razem nowe ścieżki (tematy, nazwy, skojarzenia), bez związków przyczynowo-skutkowych między kolejnymi połączeniami.

IMEI -(International Mobile Equipment Identity) - jest to 15 cyfrowy numer przyporządkowany każdemu telefonowi (każdemu inny) GSM. Można go sprawdzić kodem *#06#. Na podstawie IMEI można m.in. określić producenta telefonu, miejsce jego wyprodukowania, numer seryjny. Operatorzy mogą nie zezwalać na dostęp do swoich sieci niektórym telefonom, np. kradzionym (lecz technika poszła już tak daleko, że w łatwy sposób numer ten można zmienić!)

IrDA - port podczerwieni. Jest to element stosowany w telefonach komórkowych, głównie przy kopiowaniu książki telefonicznej, zmienianiu oprogramowania, wprowadzania logo powitalnego. Element ten jest stosowany również w pilotach sterujących np. telewizorem. Za pomocą portu IrDA możliwa jest komunikacja telefonu z drugim urządzeniem wyposażonym w taki sam port, bez użycia przewodów.

IMT 2000 (ang. International Mobile Telecommunication 2000 ) - podstawowy składnik globalnego systemu przyszłościowej komunikacji osobistej UPT ( Universal Personal Telecommunication ), zastępujący dotychczasową koncepcję łączności ruchomej i stacjonarnej typu FPLMTS. Dla IMT 2000 przeznaczono dwa podzakresy częstotliwości obowiązujące na całym obszarze Ziemi: satelitarny 1980-2010 MHz i 2170-2200 MHZ, naziemny ( dostępny w pełni po 2005 r. ) w pasmach 2010-2025 MHz i 2160- 2170 MHz.

KARTA SIM (Subscriber Identity Module) to plastikowa karta z wbudowanym chipem elektronicznym. Są na niej zapisane dane takie, jak numery dostępnych usług oraz wpisy książki telefonicznej.

LOGO - to nic innego jak obrazek o wymiarach 72x14 pikseli, który po zamówieniu usługi natychmiast pokaże się na wyświetlaczu telefonu komórkowego. Logo grupy wyświetli się podczas połączenia przychodzącego od osoby przypisanej do określonej grupy. Zaś logo operatora, pojawia się na wyświetlaczu telefonu zamiast nazwy operatora GSM.

MMS Multimedia Messaging Service (usługa przesyłania wiadomości multimedialnych) - usługa komunikacyjna przeznaczona dla telefonii komórkowej, ustandaryzowana przez Forum WAP oraz w ramach programu wspierania telefonii trzeciej generacji (3rd Generation Partnership Program, 3GPP). Z punktu widzenia użytkowników telefonów standard MMS jest bardzo podobny do usługi przesyłania krótkich wiadomości tekstowych (Short Message Service, SMS), zapewnia bowiem automatyczne i natychmiastowe dostarczanie utworzonych przez użytkownika materiałów z jednego telefonu na inny. Podstawową metodą adresowania są numery telefoniczne, a więc komunikacja przebiega między aparatami. Co więcej, standardzie MMS dozwolone jest również adresowanie e-mail, co oznacza, że wiadomości multimedialne MMS można przesyłać także pocztą elektroniczną. Oprócz typu treści znanego już
z wiadomości SMS, a więc tekstu, wiadomości multimedialne MMS mogą zawierać obrazy statyczne oraz klipy głosowe i dźwiękowe,
a w przyszłości również klipy wideo i informacje prezentacyjne. Wiadomość multimedialna MMS jest zamkniętą prezentacją multimedialną - to więcej niż plik tekstowy z załącznikami. Standard MMS jest niezależny od protokołu komunikacyjnego, tzn. jej zastosowanie nie ogranicza się do sieci GSM
i WCDMA.

MMSC Centrum MMS (Multimedia Messaging Service Center - MMSC) , podobnie jak w przypadku SMS-ów centrum SMS , tak w przypadku wiadomości multimedialnych MMSC pełni rolę pośrednika, który odpowiada za dostarczenie wiadomości od nadawcy do odbiorcy. Jest ono niezbędne zwłaszcza, gdy odbiorca wiadomości nie może jej w danym momencie odebrać. Wówczas centrum MMS ją przechowuje. Nie można jednak postrzegać MMSC jak serwera poczty elektronicznej, gdyż nie posiada on oddzielnych skrzynek pocztowych, a przechowywanie wiadomości odbywa się tylko do czasu, gdy terminal odbiorcy będzie mógł ją odebrać.
Jednocześnie centrum MMS może pełnić wiele różnych funkcji, stać się integratorem wielu systemów. W skład MMSC mogą wchodzić: MMS Proxy-Relay, WAP gateway, WWW gateway, e-mail gateway, voicemail gateway, legacy gateway, SMSC, system bilingowy, system zarządzania siecią, system obsługi abonentów, content converter oraz wiele innych.

MONITOR SIECI (ang. NetMonitor) to po prostu specjalny tryb, po włączeniu którego telefon podaje różne informacje o sieci oraz o pracy i stanie własnych podzespołów, karty SIM, itp. Po jego włączeniu zazwyczaj w telefonie pokazuje się dodatkowe menu, w którym można zobaczyć różne tajemnicze literki i cyferki, które ciągle się zmieniają. Nie ma tutaj żadnych standardów - w każdym telefonie podawane są różne dane, różnie się włącza taki tryb.

NMC (Network Management Center) to centrum zarządzania siecią, czyli miejsce, w którym gromadzona jest informacje o aktualnym stanie sieci. Podstawowym zadaniem NMC jest szybkie reagowanie na stany awaryjne pojawiające się w sieci, a także prowadzenie analiz w trybie ciągłym w celu wyeliminowania problemów sieciowych mogących wpływać na jakość świadczonych usług.
Istotnym elementem umożliwiającym szybkie lokalizowanie błędów w sieci jest graficzny interfejs użytkownika (GUI). Zapewnia on odwzorowanie stanu całej sieci. Każdy z elementów sieci jest reprezentowany przez obiekt graficzny oraz odpowiednią nazwę. Baza danych gromadzi informacje ze wszystkich elementów sieci, umożliwiając tworzenie kompleksowych analiz. Systemy zarządzania zintegrowane są ze ścianą graficzną.
Ściana graficzna w NMC ma na celu ułatwić oraz usprawnić zarządzanie siecią. Dzięki wizualizacji stanu sieci na dużym panoramicznym ekranie, obsługa dyżurująca w centrum 24 godziny na dobę może w szybki i skuteczny sposób dokonywać analizy aktualnego stanu węzłowych urządzeń, punktów transmisyjnych, elementów sieci. Na ekranie prezentowana jest aktualna konfiguracja sieci z uwzględnieniem takich elementów jak centrale MSC oraz MTX, HLR, BSC, węzły urządzeń transmisyjnych oraz kluczowe trakty transmisyjne. Uszkodzenia mające różne priorytety są identyfikowane przez kolory przypisywane do odpowiadających im alarmów. Obecnie "jedno" spojrzenie na ścianę graficzną daje wystarczająco dużo informacji, aby stwierdzić co dzieje się w sieci. Ściana graficzna zbudowana jest z modułów dużej rozdzielczości. Każdy moduł może pełnić rolę pojedynczego ekranu, jak również części składowej większego obrazu.

NMT (ang. Nordic Mobile Telephony ) to skandynawski standard analogowego systemu komórkowego, rozwijany w krajach europejskich od końca lat siedemdziesiątych. W pierwotnej wersji NMT 450 wykorzystywano zakres częstotliwości 450 MHZ, z liczbą kanałów około 200, co przy dużej popularności systemu było przyczyną jego niewydolności na obszarach o wiekszej gęstości abonentów. Kolejne modernizacje spowodowały powstanie wielu niekompatybilnych wersji; najnowsza ujednolicona wersja NMT 900 pracuje w zakresie 900 MHz, z obsługą do 1000 kanałów podstawowych i 999 kanałów połówkowych ( 12,5 kHz ). NMT 450 ( zmodernizowany jako NMT 450i ) był popularny w krajach europejskich i został dopuszczony do używania w Polsce.

QoS (ang. Quality of Service) - ocena jakości obsługi transmisji w warstwie pakietowej modelu OSI, charakterystyczna nie tylko w przekazach przez sieci ATM bądź IP i odnosząca się do takich parametrów, jak: opóźnienia komórek, zmiany opóźnień czy stopień utraty komórek (bądź ogólniej: pakietów). Zakłada się utrzymywanie różnych poziomów jakości obsługi QoS dla transmitowanego ruchu pakietów, usług pogrupowanych w klasy od A do D.

PCS (ang. Personal Communication System ) - system mający cechy komunikacji osobistej stosujący 6 różnych technologii komunikacji, w tym również systemu komórkowego DCS 1900 klasy GSM. Dla PCS zarezerwowano kilka pasm częstotliwości ( A, B, C, D, E ), wszystkie w zakresie bliskim 1900 MHz ( stacje ruchome 1850-1910, stacje bazowe 1930-1990 MHz ). Operatorom sieci ( wiele licencji ) pozostawiono wybór liczby kanałów, przy ustalonym odstępie dupleksowym 80 MHz ( w GSM 45 MHz ) i zwielokrotnieniu FDMA/CDMA ( w GSM - FDMA/TDMA).

PCM (ang. Pulse Code Modulation) - powszechnie przyjęty sposób modulacji impulsowo-kodowej w celu konwersji analogowego sygnału mowy do postaci cyfrowej, standardowo kodującej głos do przepływności 64 kb/s (próbki 8-bitowe, próbkowanie co 125 ms).

PIN - jest to kod zabezpieczający kartę SIM. Kod ten można w prostu sposób zmienić, lecz nie wolno podawać go osobom postronnym. Maksymalna ilość znaków w kodzie PIN to 8. Trzykrotne wprowadzenia złego kodu pin spowoduje zablokowanie karty sim. Do odblokowania karty sim należy użyć kodu puk.

PUK - jest to osobisty kod odblokowujący, używany do odblokowania zablokowanej karty SIM. Kod ten jest dostarczany do abonamentu, lub przez operatora sieci. Dziesięciokrotne wprowadzenie kodu puk spowoduje trwałe zablokowanie karty sim.


RSVP (ang. Resource Reservation Protocol) - współczesny protokół sygnalizacji przeznaczony do rezerwacji zasobów sieciowych, stosowany przede wszystkim w aplikacjach multimedialnych. Zapewnia utworzenie ścieżki wirtualnej między komunikującymi się aplikacjami na całej trasie przekazu od nadawcy do odbiorcy, zarówno w konfiguracjach dwupunktowych P-P, jak i wielopunktowych klasy P-MP (multipoint). Współpracuje z protokołem IP wersji 4 oraz 6.

RTSP (ang. Real Time Streaming Protocol) - protokół warstwy aplikacji do sterowania prezentacją multimedialną dla transmisji strumieniowych przebiegających w czasie rzeczywistym. Zapewnia synchronizację transmisji dla wielu strumieni danych, a dla każdego strumienia dokonuje wyboru odpowiedniego protokołu transportowego (UDP, TCP, RTP i in.).

SIM-LOCK - jest to elektroniczna blokada wgrywana do oprogramowania telefonu komórkowego. Zakładana jest ona przez operatora. Do telefonu posiadającego blokadę karty SIM, można włożyć tylko kartę tego operatora, który sprzedał nam telefon z aktywacją do swojej sieci. Usunięcie blokady możliwe jest w salonach firmowych i indywidualnie, za pomocą specjalnych programów komputerowych.

SMS (ang. Short Message Service) - sposób przekazywania krótkich informacji tekstowych przez sieci komórkowe GSM (max.160 znaków), zapewniający: nadawanie i odbiór informacji tekstowych między abonentami, obsługę serwisu komunikacyjnego korzystanie z serwisów informacyjnych oraz dostęp do serwisów internetowych [link widoczny dla zalogowanych]

SMSC (SMS Center) - jest to centrum zarządzające przesyłaniem wiadomości SMS.
Każda wiadomości wysłana z komórki jest przesyłana najpierw do SMSC, a następnie SMS Center kieruje wiadomość do odpowiedniego operatora GSM, a ten do konkretnego tel. komórkowego (lub od razu do tel. komórkowego). Jest to o tyle ważne, że wysyłając SMS-a, trzeba podać:
- numer telefonu docelowego oraz
- numer centrum (SMSC).
Wbrew pozorom, nie jest istotne z jakiego SMSC korzystamy,
Wybór SMSC nie wpływa na cenę ale na dostęp do pewnych usług, jak i ma wpływ na zmienny zasięg i liczbę potencjalnych krajów, do których można wysłać SMS.
UWAGA ! Żeby skorzystać z zagranicznego SMSC trzeba mieć aktywne rozmowy międzynarodowe

SMS Graficzny - wzbogacona forma tradycyjnego SMSa. Posiada ona jednak tą niewątpliwą zaletę, że dzięki niej możesz przesłać grafikę o wymiarach 72x28 pikseli. W normalnych warunkach potrzebowałbyś na to aż trzech zwykłych SMS-ów. SMS-y graficzne można wysyłać na telefony Nokia - modele 3210, 3310, 3330, 6210, 6250, 8210, 8850, 8890.

TACS (ang. Total Access Communication System ) stanowi adaptację amerykańskiego systemu analogowego AMPS do warunków europejskich, polegającą na zmianie zakresów wykorzystywanych częstotliwości ( 900 MHz ) i zmniejszeniu odstępu międzykanałowego z 30 kHz na 25 kHz. Udoskonalony i zmodernizowany system, zapewniający 600 kanałów radiowych, jest stosowany głównie w Wielkiej Brytanii, niektórych krajach europejskich i na Dalekim Wschodzie. Spełnia wymagania stawiane nowoczesnym sieciom komórkowym: dobra jakość przekazy mowy, przekazywanie ( handover ) połączeń, wydzielone kanały sygnalizacyjne, automatyczna regulacja mocy w kanale radiowym i hierarchiczna budowa struktur komórkowych zapewniająca elastyczne konfigurowanie pokrycia obszarowego.

TDMA (ang. Time Division Multiple Access) - metoda dostępu z podziałem czasu za pomocą wielu tzw.szczelin czasowych do informacji transmitowanej przez kanał współdzielony przez wielu użytkowników.

UMTS (Universal Mobile Telecommunications System) to europejska wersja telefonii komórkowej trzeciej generacji. UMTS pozwala na osiągnięcie szybkości transmisji danych do 2 Mb/s, dzięki czemu możliwe jest przesyłanie danych takich jak obraz (wideokonferencje, interaktywna telewizja) i dokonywanie operacji bankowych czy zakupów. Według prognoz ITU, w 2005 roku 15% użytkowników telefonii komórkowej w Europie będzie korzystało z UMTS, a do 2010 roku liczba ta wzrośnie do 45%.

WAP (ang. Wirless Application Protocol) - metoda dostępu do informacji (internetowych oraz zaawansowanych usług telefonicznych)w czasie rzeczywistym, z cyfrowych telefonów bezprzewodowych lub innych terminali bezprzewodowych. System WAP jest niezależny od infrastruktury i rodzaju sieci komórkowych oraz rodzaju terminali.

WAP Gateway - urządzenie znajdujące się na styku sieci Internet oraz sieci operatora telefonii komórkowej.

WML (ang. Wirless Markup Lenguage) - specjalnie zdefiniowany język opisu stron w ramach WAP, wzorowany na HTML-u. Odwołanie do stron WML-owskich następuje poprzez odpowiedni adres URL.

WSP (ang. Wirless Session Protocol) - protokół definiujący zasady komunikacji pomiędzy przeglądarką terminala bezprzewodowego a bramką WAP.
POjęcia komórkowe;]
Forum Miasto Downloadu Strona Główna -> Bajery GSM
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Napisz nowy temat  Odpowiedz do tematu  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
Theme created by Vjacheslav Trushkin
Regulamin